Uprostřed úrodné Hané, jen pár kilometrů východně od Kroměříže, se v nenápadné obci Kurovice nachází jedna z nejzachovalejších šlechtických tvrzí na Moravě. Ačkoli je veřejnosti méně známá než slavnější hrady a zámky, skrývá Kurovická tvrz překvapivě bohatou historii, ojedinělou architekturu i atmosféru dávných staletí. Dnes, po letech zapomnění a postupné obnovy, znovu ožívá a stává se místem, které si zaslouží vaši pozornost.
První zmínky a středověký původ
Tvrz Kurovice se poprvé připomíná roku 1275, kdy patřila olomouckému biskupství. Tehdy sloužila jako lénní sídlo drobné šlechty, která měla za úkol střežit obchodní cesty a udržovat pořádek v okolních vsích. Gotický základ stavby napovídá, že šlo o pevnost s obrannou funkcí, přestože se postupně měnila v pohodlnější panské sídlo.
Zkáza husitskými válkami a znovuzrození
V letech 1423–1424 byla tvrz těžce poškozena během husitských válek. Nezůstala však v ruinách dlouho. Již před rokem 1447 byla obnovena a v pramenech se tehdy uvádí jako zámek. Noví majitelé – bratři z Vrchlabí – přistoupili k důkladné přestavbě. Tvrz získala podobu trojkřídlé budovy s nádvořím, opevněnou hradbou a příkopy s mosty. Výrazně přispěli k jejímu současnému vzhledu v pozdně gotickém stylu.
Renesanční úpravy a šlechtické sídlo
Renesanční období přineslo další velké změny. Roku 1565 se novým vlastníkem stal Jáchym Zoubek ze Zdětína. Pod jeho vedením byla tvrz přestavěna tak, aby odpovídala dobovým nárokům na reprezentaci a komfort. Přibyly větší místnosti, okna s kamennými ostěními a především patrová věž. Ta ale později – při barokních úpravách – zanikla při výstavbě druhého patra.
Kolem roku 1630 dal tehdejší majitel, kníže Václav Eusebius z Lobkovic, dostavět horní patro, čímž výrazně změnil siluetu stavby. Tvrz se v té době dostala na krátko mezi majetky významného rodu, než upadla v zapomnění.
Od hospodářského objektu po záchranu
Po druhé světové válce přešla tvrz pod státní správu a byla využívána zemědělským družstvem jako kancelář, sklad, sýpka i byt. V této době začala rychle chátrat. Přesto si udržela mnohé původní prvky – klenby, kamenné portály, zbytky opevnění i renesanční jádro. V 80. letech začalo Muzeum Kroměřížska s rekonstrukcí, ale ta byla přerušena událostmi roku 1989.
Zlom nastal až v roce 2006, kdy tvrz přešla do soukromých rukou. Nový majitel, Ing. Martin Malina, se pustil do postupné a citlivé rekonstrukce objektu s cílem zachovat jeho historickou hodnotu. Dnes je tvrz opět místem, kde se setkává historie s živou kulturou.
Tvrz plná tajemství
Kurovická tvrz ukrývá mnohá tajemství. Během rekonstrukce byly objeveny židovské nápisy pod omítkou – psané dětskou rukou. Nejdojemnější z nich zní: „Napsal Jochanan, syn Šimšona.“ Odborníci předpokládají, že zde našli útočiště židé prchající před pogromy ve východní Evropě. Tvrz tak svědčí nejen o šlechtickém životě, ale i o dramatech skrytých v dějinách.
Dnes: kulturní akce a prohlídky
Tvrz není běžně přístupná veřejnosti, ale její brány se každoročně otevírají během tzv. Historických dnů – oblíbené kulturní akce s šermířskými vystoupeními, hudbou, historickými tanci a komentovanými prohlídkami. Je také možné si domluvit individuální návštěvu – ideální pro zájemce o historii, fotografy i školy.
Základní informace:
-
Adresa: Kurovice 33, 768 52 Kurovice
-
Web / kontakt: facebook.com/kurovice
-
Vlastník: Ing. Martin Malina
-
Akce: Historické dny, individuální prohlídky, kulturní program dle domluvy
Proč se vydat do Kurovic?
Tvrz Kurovice není masovou atrakcí, ale právě v tom spočívá její kouzlo. Návštěva zde je jako cesta časem – bez davů turistů, zato s možností poznat autentickou památku, která má co vyprávět. Pokud vás láká historie, architektura, nebo hledáte tip na výlet mimo hlavní proudy, Kurovice vás nezklamou.