Břestecká skála

 je přírodní památka nacházející se přibližně 1,5 km severozápadně od obce Břestek v pohoří Chřiby, v okrese Uherské Hradiště. Tento členitý pískovcový skalní masiv se rozkládá na jižním svahu vrchu Komínek (455,8 m n. m.) a byl vyhlášen přírodní památkou v roce 2002.

Geologie a přírodní charakteristiky

Skalní útvary Břestecké skály jsou tvořeny pískovci a slepenci, které vznikly v období paleocénu, přibližně před 65 miliony let. Tyto formace jsou výsledkem alpinského vrásnění a jsou součástí magurské skupiny příkrovů.

Lokalita je domovem původních lesních společenstev, zejména karpatské ostřicové dubohabřiny, a reliktních borovic lesních. V bylinném patře lze nalézt druhy jako česnek šerý horský (Allium senescens subsp. montanum) či hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum).

Historie a archeologie

Oblast Břestecké skály byla osídlena již v pravěku. Archeologické nálezy dokládají přítomnost člověka od období paleolitu, včetně nálezu pěstního klínu typického pro tuto dobu.

Turistika a horolezectví

Břestecká skála je oblíbeným cílem turistů a horolezců. Přístup ke skále vede lesními stezkami s prudším stoupáním, proto je doporučena zvýšená opatrnost. Návštěvníci jsou odměněni krásnými výhledy na pohoří Chřiby a okolní krajinu.

 

Pro horolezce nabízí skála několik lezeckých cest, převážně boulderového charakteru. Je však důležité dodržovat aktuální omezení a doporučení, například zákaz lezení na některých sektorech kvůli nestabilním skalám.

 

Přístup

Výchozím bodem pro návštěvu je obec Břestek, odkud lze pokračovat po turistických trasách směrem k Břestecké skále. V blízkosti se nachází také další turistické atrakce, jako je hrad Buchlov či zámek Buchlovice.

Návštěva Břestecké skály nabízí kombinaci přírodních krás, historického významu a sportovních aktivit, což z ní činí atraktivní cíl pro milovníky přírody a outdoorových aktivit.