Hradisko svatého Klimenta
známé také jako Klimentek, je významná archeologická lokalita a poutní místo nacházející se v pohoří Chřiby, přibližně 4 km severozápadně od obce Osvětimany v nadmořské výšce 461 metrů. Toto místo je hluboce spjato s historií Velké Moravy a cyrilometodějskou tradicí.
Historický význam
Podle tradice bylo hradisko sv. Klimenta jedním z center působení svatých Cyrila a Metoděje na Velké Moravě v 9. století. Legenda praví, že právě zde byly dočasně uloženy ostatky papeže sv. Klimenta, které soluňští bratři přenesli z Chersonésu. Místo sloužilo jako duchovní a vzdělávací centrum, kde se vyučovala gramatika, hudba a církevní obřady ve staroslověnštině.
Archeologické nálezy
Archeologické výzkumy odhalily základy středověkého kostela sv. Klimenta, jehož počátky sahají do 9. století. Tento kostel byl později, ve 14. století, rozšířen brněnskými augustiniány. Bohužel, klášter byl v roce 1421 zničen husity a místo postupně upadlo v zapomnění. Dnes jsou na vrcholové plošině patrné základy původního kostela, doplněné o dřevěnou kapli z roku 1964 a zvonici sv. Gorazda z roku 1985.
Současnost
Hradisko sv. Klimenta je dnes národní kulturní památkou a oblíbeným cílem poutníků i turistů. Každoročně se zde koná pouť na svátek Seslání Ducha svatého. Místo je přístupné po značených turistických trasách a nabízí návštěvníkům možnost ponořit se do historie a užít si klidné prostředí chřibských lesů.
Pro více informací o historii a aktuálním dění na hradisku sv. Klimenta můžete navštívit oficiální stránky Sdružení přátel sv. Klimenta.