v Jalubí je oblíbenou turistickou atrakcí, která se nachází na kopci nad obcí Jalubí nedaleko Uherského Hradiště. Mlýn je replikou původního větrného mlýna holandského typu, který byl zbourán v roce 1938.
Větrný mlýn v Jalubí nabízí krásné propojení historie, architektury a přírody Slovácka. 🌾🌬️✨
je historická samota nacházející se na severním hřebeni pohoří Chřiby, přibližně 2,2 km jihozápadně od nejvyššího vrcholu Brdo (587 m n. m.). Toto místo bylo v minulosti významnou křižovatkou lesních cest a sloužilo jako panská hospoda a poštovní stanice již od 18. století. Dnes je Vlčák soukromým rekreačním objektem.
Nedaleko této samoty se nachází Kemp Vlčák, rekreační středisko situované na okraji přírodního parku Chřiby u obce Osvětimany. Kemp nabízí ubytování v chatkách v klidném lesním prostředí, ideálním pro pěší turistiku, cykloturistiku, sběr hub či relaxaci u nedaleké přehrady vhodné ke koupání a rybaření.
Pro milovníky přírody a historie představuje oblast Vlčáku atraktivní cíl s bohatou minulostí a možnostmi rekreace v srdci Chřibů.
je jedním z nejvýznamnějších a nejzachovalejších historických parků v České republice. Jeho jedinečnost spočívá v kombinaci italské barokní zahrady a anglického krajinářského parku, které společně vytvářejí harmonický celek.
Park byl založen na počátku 18. století současně s výstavbou zámku Buchlovice. Původní italská barokní zahrada se vyznačuje terasovitým uspořádáním, které respektuje svažitý terén od západu k východu. Nejvýše položenou terasu tvoří čestné nádvoří s kašnou ve tvaru kvadrifolia a obeliskem uprostřed. V 19. století byl park rozšířen o přírodně krajinářskou část v anglickém stylu, charakteristickou nepravidelnými travnatými plochami a skupinami stromů.
Park je domovem mnoha vzácných a exotických dřevin, které sem byly vysazeny během jeho rozšiřování. Jedním z největších pokladů parku je unikátní sbírka fuchsií, čítající více než 1 400 druhů. Tato sbírka zahrnuje jak historické odrůdy, tak i novinky od šlechtitelů z celého světa.
Prohlídka zámku zahrnuje i vstup do parku. Uvedený čas je poslední možnost zakoupení vstupenky na pokladně. Areál zámeckého parku je nutno opustit nejpozději hodinu poté. V případě oblevy, náledí, sněhové pokrývky, deště a silného větru je park pro veřejnost uzavřen.
Pro návštěvníky je k dispozici audioprůvodce SmartGuide, který lze zdarma stáhnout při vstupu do areálu. Park je bezbariérový a nabízí pohodlný přístup pro všechny návštěvníky.
Návštěva buchlovického zámeckého parku je nezapomenutelným zážitkem, který spojuje historickou architekturu s přírodní krásou a bohatou botanickou sbírkou.
Velikonoční jarmark u Karlovského muzea se bude konat v neděli 20. dubna od 9 hodin.
Budou vajíčka perníková, drátkovaná, vrtaná. Ve stáncích bude možnost zakoupení různých řemeslných výrobku z keramiky, dřeva, textilu. Něco se všk najde také pro mlsný jazýček – uzeniny, sýry, horké trdelníky, bramborové spirálky, medovinka, koření,čaje a jiné. Těšit se můžete na ukázky řemesel.
Provozovatel
IC Velké Karlovice
Velké Karlovice
756 06 Velké Karlovice
Region:Zlínský kraj
Oblast:Beskydy – Valašsko
Obec:Velké Karlovice
Tipy na výlet:Velké Karlovice a okolí
Cena: zdarma
Přijďte k zámku oslavit jaro! V neděli 6. 4. od 14.00 do 18.00 zve kulturní a kreativní centrum Živý Zlín do Sadu Svobody na druhý ročník Slavnosti jara.
Můžete se těšit na skvělou muziku, ale i na ukázky řemesel, vystoupení folklorních souborů, jarní výzdobu a tvoření, domácí dobroty, swap knih a oblečení a spoustu dalšího!
Se svým triem přijede charismatická slovenská zpěvačka a houslistka Nina Rosa, jejíž debutové album Discover si vysloužilo tři nominace na ceny Radio_Head Awards. Pod názvem Unger Jansen vystoupí Bára Ungerová (kapela DVA) a Jan Unger (kapela Zrní). Zajímavostí je, že Bára je i autorkou vizuálu letošní Slavnosti jara. V roli pouličního písničkáře se představí herec Městského divadla Zlín Adam Kořán. Jarní atmosféru dokreslí Bartošův dětský soubor a folklorní soubor Malena.
Vstup je volný.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/slavnost-jara-1
Tradiční akce pro veřejnost přibližující velikonoční zvyky na Valašsku se koná na zámku Vsetín letos 6. dubna 2025.
Lidové zvyky našich předků spojené s oslavou příchodu jara na Valašsku ožijí na oblíbené akci Velikonoce na zámku, která se koná v neděli 17. března ve všech prostorách vsetínského zámku. Muzeum regionu Valašsko pro vás připravuje nabitý program plný lidových tradic, řemesel, dobrot a další zábavy s velikonoční tematikou. Folklorní pásmo obstarají soubory Malá Jasénka a Jasénčanky, budete si moct uplést vlastní tatar nebo namalovat kraslici a chybět nebude ani závěrečné vynášení Mařeny. Stejně jako v případě nedávného Zámeckého masopustu, startuje akce nově už od 10 hodin, abyste měli možnost užít si velikonoční program v klidu a bez tlačenic.
Program
Řemeslný jarmark
Ukázky tradičních řemesel
Zdobení kraslic
Dílničky pro děti
Velikonoční pátračka
Pečení jidášků
Vynesení Mařeny do Bečvy (16:30 hodin)
Filmy z muzejního archivu
Dobroty od masa i od mouky, sýry, zákusky, med a medovina
Vystupující a prodejci
Dopolední hudební program bude pod taktovkou Gajdoše z Valašska. Odpolední vystoupení obstará Valašský soubor Troják, s nímž v 16:30 hodin společně vyneseme Mařenu do řeky Bečvy.
Během akce budou volně přístupné výstavy, expozice i zámecká věž.
Tradiční velikonoční pečivo – jidáše – napečou studentky a studenti ze SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín. Další občerstvení připraví Cukrářky z Podlesí, Davidovi s medem a medovinou, Ďurčo – sýry z Valašska a Kozí farma Vizovice. Chybět nebudou uzenářské dobroty od Masna Luh.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/velikonoce-na-zamku-vsetin-1
V sobotu 5. dubna se uskuteční již 2. ročník turistického pochodu s názvem MOSTY přes kunovské (uherskohradišťské a staroměstské) mosty a lávky.
Řeka Olšava, Morava, a tedy i mosty a lávky vedoucí přes tyto řeky jsou nedílnou součástí historie trojměstí Staré Město – Uherské Hradiště – Kunovice. Během akce se účastníci na trasách seznámí se střípky z historie formou informačních tabulek, umístěných u jednotlivých mostů. Hlavním smyslem akce však zůstává vytáhnout jednotlivce, dvojice či větší skupiny na čerstvý vzduch a těšit se z míst, kde žijeme.
Do akce se i letos zapojují místní podniky, které procházku na čerstvém vzduchu zpříjemní občerstvovacími zastávkami. Účast na kunovské trase v rámci této akce přislíbili:
- Pivovar Rotor
- Městské informační centrum
- Domácí pražírna kávy KUSTO
- Letecké muzeum v Kunovicích
Na všech těchto stanovištích budete mít možnost chvíli spočinout, dát si něco dobrého, a kromě toho taky získat razítko do kartičky.
Trasa KUNOVSKÝCH MOSTŮ bude začínat v Městském informačním centru Kunovice v ulici Na Rynku. Zde každý, kdo na pochod vyrazí, dostane nejen všechny potřebné informace, ale taky záznamovou kartičku na razítka a mapku s přehledem zastavení – mostů. Je zcela na vás, jaké pořadí zvolíte a zda projdete všechny nebo jen některé.
Registrace účastníků v informačním centru budou možné od 9.00 hodin a poslední výprava by odsud měla vyrazit ve 14.00 hodin.
Za vyplněnou kartičku s nasbíranými razítky obdržíte pamětní list, pro který se můžete zastavit do 16 hodin na MIC.
Délka kunovské trasy cca 8 km.
Účast na akci je zdarma.
Za každého počasí.
Sousední město Uherské Hradiště a na něj navazující Staré Město pak rozšiřují možnosti a nabízí nejrůznější varianty, jak si trasu zpestřit, protáhnout či propojit skrz jednotlivá města, což je zajímavá příležitost zejména pro ty, kdo rádi chodí.
Ve všech třech městech (v Uherském Hradišti, v Kunovicích i ve Starém Městě) je výchozím bodem vždy infocentrum.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/kunovske-mosty-2025
Svezte se parním vlakem na Josefský jarmark.
Časy odjezdů:
Valašské Meziříčí – Rožnov p. R.
9:45 a 13:20
Rožnov p. R. – Valašské Meziříčí
11:32 a 16:07
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/roznovska-para
Diváci od roku 2022 budou mít tu čest pomáhat pořadatelům tím, že náklady vyplývající z konání akce (výše cca 1,2 milionu CZK) budou kompenzovat formou vstupného. Po uhrazení vstupného dostane divák barevný náramek na ruku, který musí nosit viditelně na svém zápěstí. Uhrazení vstupného opravňuje platícího diváka vstupovat do depa. Vstup je pouze na vlastní nebezpečí a platí zde povinnost dodržování organizačních opatření uvnitř depa – pouze levá strana a zanechání průjezdného pravého pruhu.
Parkoviště závodních strojů
Parkoviště závodních strojů (depo) Slováckého okruhu bylo do roku 2019 umístěno v areálu Zemědělské školy se vším obvyklým zázemím (voda, elektřina, budova pro formální přejímku atd. Areál školy však v roce 2022 prodělal zásadní změnu tím, že došlo k vykoupení nevyužívaných budov Starým Městem pro další rozvoj města a výstavbu rodinných domů. Od roku 2022 bude depo tvořit dočasně uzavřená silnice Východní s navazující spodní komunikací. Jezdci a členové týmu se musí zdržovat pouze v levé části komunikace, kde si též instalují své zázemí. Není možno, aby byly ke kotvení stanů na zpevněných cestách využívány mechanické kotvy či hřeby, které by týmy zatloukaly do asfaltu či jiných druhů zpevněných komunikací. Pravá strana komunikace musí zůstat volná pro průjezd ostatních účastníků závodu na trať a zároveň pro složky integrovaného záchranného systému.
Web: https://slovackyokruh.cz/
1. květen 2025 10:00 - 14:00
V prvomájový den vás zveme na akci Otevírání pastvin a stavění máje, která již tradičně zahájí pastvu na Rochusu.
Nebude chybět ani stavění máje s folklorním souborem, hudební vystoupení cimbálové muziky a mužského sboru, ukázky řemesel, dílničky pro děti a bohaté občerstvení.
20. březen 2025 14:00 - 17:00
Vyrazte na příjemnou odpolední procházku skanzenem Rochus. Ve čtvrtek 20. března 2025 otevřou brány muzea v přírodě poprvé v letošním roce a oslavte tak společně první jarní den! Dozvíte se o připravovaných akcích, provozu muzea a jeho rozvoji.
Vyrazte na příjemnou odpolední procházku skanzenem Rochus.
Nečeká vás běžná prohlídka skanzenu s průvodcem, ani akce zaměřená na výroční obyčeje... potkáte se se zaměstnanci skanzenu. Dozvíte se o připravovaných akcích, provozu muzea a jeho rozvoji nebo se můžete zapojit do přípravy expozic. Budeme větrat peřiny, přesazovat muškáty, pečovat o předzahrádky i políčko a vinohrádek, a mnoho dalších nezbytností, které je potřeba udělat před začátkem nové návštěvnické sezóny.
Všechny pomocníky, kteří přiloží ruku k dílu, rádi pozveme na šálek teplého čaje.
Vstupné zdarma.
Prodej chovatelských a zahradnických potřeb, krmiva, budek, přenosek, dále výpěstků, včelařských produktů a jiného. Výkup exotického ptactva a králičích kožek zajištěn. Chovatelské trhy se konají na Výstavišti Kroměříž jednou měsíčně.
Pravidelná burza chovatelů exotického ptactva, králíků, holubů a drůbeže se koná každou třetí neděli v měsíci.
15. prosinec 2024 6:00 - 10:00
19. leden 2025 6:00 - 10:00
16. únor 2025 6:00 - 10:00
16. březen 2025 6:00 - 10:00
20. duben 2025 6:00 - 10:00
18. květen 2025 6:00 - 10:00
15. červen 2025 6:00 - 10:00
20. červenec 2025 6:00 - 10:00
17. srpen 2025 6:00 - 10:00
21. září 2025 6:00 - 10:00
19. říjen 2025 6:00 - 10:00
16. listopad 2025 6:00 - 10:00
21. prosinec 2025 6:00 - 10:00
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/chovatelske-trhy-2023?datum=2025-03-16
Provozovatel
Výstaviště Kroměříž a.s.
K Výstavišti 4069/8
767 01 Kroměříž
Otevírací doba: 6:00 10:00
Cena: 60 Kč
12. duben 2025 13:00 - 17:00
S lidovými tradicemi od fašanku do Velikonoc do muzea v přírodě Rochus v Uherském Hradišti se seznámíte 12. dubna 2025.
Organizátoři vám ukážou zvyky v období masopustu, na Slovácku označovaném jako fašank, až po Velikonoce. Společně se členy folklorního souboru vynesete smrtku, předvedete velikonoční zvyky a ukázku fašankové obchůzky. Pro děti budou připraveny kreativní dílničky. Děvčata si mohou nabarvit vajíčko nebo zasaditosení, chlapci se naučí plést pomlázku a zjistí, proč a kdy se chodí před Velikonocemi klepat a hrkat. V usedlostech můžete obdivovat neuvěřitelnou zručnost krasličářek, košíkářů, ochutnat čerstvě upečené jidášky nebo si vyrobit dekoraci na velikonoční stůl.
Provozovatel
Park a skanzen Rochus
Mařatice 1797
686 01 Uherské Hradiště
Tradiční košt vína ve Starém Městě. Cca 600 vzorků napříč celou jižní Moravou, od malovinařů až po velká vinařství. Začátek v 16.00 hod.
Přehlídka vín vinného sklepa Stojanov se koná od 11.00 hod. v areálu zahrady na Stojanově. K ochutnání bude kolem 40 vín. Občerstvení zajištěno.
12. duben 2025 8:00 – 13. duben 2025 17:00
V čase velikonočním Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti opět zaplaví stánky s tradičními výrobky, dekoracemi a občerstvením a hudebním programem. V sobotu a v neděli 12. – 13. 4. 2025.
Trhy bude doprovázet bohatý program.
Těšíme se na vás na symbolickém otevírání cyklostezek, letos v sobotu 26. dubna 2025. Příznivci zdravého pohybu a dobrého vína nasednou na kola, koloběžky či vyrazí pěšky na trasu.
Čeká vás symbolické otevírání vinařských cyklostezek po dlouhém zimním spánku, poznávání genia loci vinařské tradice na Slovácku, a den plný sportovního ducha a lásce k cyklistice.
Den začne snídaní na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti v 8 hodin ráno, v podobě místních specialit a domácí kuchyně.
Letos si při příležitosti 20. ročníku zajdeme či zajedeme i historické trasy, které byly v nabídce dříve. Start pro jednotlivé stezky bude probíhat v čase od 9:30 do 10:20.
V terénu je připraveno více než 20 vinařských zastávek na tradičních pěti trasách pro cyklisty, jedné pěší a letos budou novinkou také trasy historické. Trasy jsou značeny a přístup budete mít i k mapové navigaci. Kdybyste však zatoužili být v tento den „offline“, s orientací pomůžou průvodci – traséři, kteří budou k dispozici na každé stezce po celý den. Napoví vám, kde se najíst nebo si s vámi jen tak popovídají v průběhu dne.
Prožijete den na kole či pěšky mezi vinohrady, sklípky a vinařskými uličkami. Užijete si také hodně zábavy a popovídáte si osobně s místními vinaři, nejen o odrůdách vína, ale také o jejich zpracování.
Po návratu na Masarykovo náměstí zažene případnou únavu z jízdy energie z tónů odpoledního koncertu, během kterého můžete směle tančit i degustovat. Několik vinařů si pro vás připraví vína, která bude možné ochutnat na místě či si odnést nějakou tu lahvinku domů. S odchodem nemusíte spěchat, po koncertu bude následovat bohatá tombola slosovatelná z kuponů všech účastníků.
Večer pak zvou místní vinotéky a sklípky k pokračování a užití si atmosféry Slovácka plnými doušky až do dna!
Akce je součástí seriálu Krajem vína 2025.
Termín:
12. 4. 2025
Město:
Buchlovice
Místo:
hotel Buchlov
Popis:
Reprezentativní výstava vybraných odrůd vín, literární konference i dobročinná aukce raritních lahví. Takový je program tradičního Dne vína, který pořádá Folklorní studio Buchlovice od 13.30 do 21.00 hod. Degustace vín začne v 16.00 hod.
Doplňující informace:
Ještě před samotným ochutnáváním, které začne v 16.00 hod., zahájí program Dne vína ve 13.30 hod. literární konference, tentokrát na téma Víno a múzy.
Reprezentativní výstava vín příchozím nabídne orientačně 600 vzorků vín odrůd Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay, Pálava, Děvín, z červených pak Rulandské modré, Agni, Dunaj, Laurot, Sevar a růžová vína vybraných odrůd. Nejlepší vína v každé odrůdě získají titul Šampion výstavy, o konečném hodnocení rozhodnou stobodovým systémem profesionální degustátoři.
Dobročinná aukce vzácných lahví pořádaná ve spolupráci s nadačním fondem ViaIva se uskuteční v 18.00 hod. O hudební stránku koštu se postará domácí cimbálová muzika Rubáš.
To, že ke slováckému folkloru neodmyslitelně patří také víno, zmiňovat jistě netřeba. Dalo by se říci, že náš folklor je z velké části postaven právě na činnostech spojených s výrobou a konzumací tohoto tradičního moravského nápoje. Vždyť víno je jedním z nejčastějších motivů lidových písní z našeho kraje, a tak s trochou nadsázky lze říct, že tam, kde je víno, je folklor. A naopak, tam, kde je folklor, je i víno.
I v Buchlovicích samozřejmě víme, že je tomu tak, a protože značná část členů Folklorního studia je majiteli vinohradů, vinných sklepů a vinoték, rozhodli jsme se, že vínu jako jednomu ze symbolů folkloru vzdáme hold a uspořádáme mu v krásném prostředí buchlovického zámeckého sklepa výstavu.
Z dobrého nápadu vznikla tradice a to i přesto, že začátky této akce byly velmi těžké a dopracovat se na pomyslný seznam osvědčených výstav, na které vinaři ochotně a v hojných počtech zasílají své vzorky vín, nebylo jednoduché. Koncepce koštu se vyvíjela několik let a od prvních ročníků, kdy se sbírala celá škála vzorků, nikoli jen určité odrůdy, jak je tomu nyní, se na samotné koštování nabalily i dvě doprovodné akce. První z nich je odlehčená literární konference a druhou aukce šampionů a vzácných vín jejíž výtěžek každoročně věnujeme na dobročinné účely.
Březen 2025
Duben 2025
Květen 2025
Červen až září 2025
31. 3. – 17. 4. Velikonoční poklad v muzeu Kyjov / Kyjov
31. 3. – 2. 4. Velikonoce se blíží… / Kyjov
5. 3. – 27. 4. Prodejní výstava velikonočních kraslic / Hodonín
1. – 4. 4. Velikonoce se blíží… / Veselí nad Moravou
1. – 29. 4. Jarní trhy na Panském dvoře ve Veselí nad Moravou
2. 4. Farmářské trhy v Kyjově / Kyjov
5. 4. Vítání jara na Slováckém dvoře / Ostrožská Nová Ves
5. 4. Velikonoční jarmark v kině Máj / Uherský Brod
6. 4. Předvelikonoční jarmark / Staré Město
10. 4. Výstava Novoveselských kraslic / Ostrožská Nová Ves
11. 4. Workshop velikonoční scrapbooking / Blatnice
12. 4. Tvoříme v muzeu – pletení pomlázek / Uherské Hradiště
12. 4. Od fašanku do Velikonoc / Uherské Hradiště
12. – 13. 4. Fašanky, fašanky, Velká noc ide / Strážnice
12. – 13. 4. Velikonoční jarmark / Uherské Hradiště
13. 4. Tradiční Velikonoce ve Vlčnově / Vlčnov
13. 4. Malované vajíčko na červené šňůrce / Hluk
14. – 16. 4. Velikonoce ve Slováckém muzeu / Uherské Hradiště
Vizovické Trnkobraní se po 11 letech z dvoudenní akce opět stává třídenním festivalem. Uskuteční se 22. – 24. 8. 2025 v areálu likérky Rudolf Jelínek. Tradiční součástí bude opět i světově proslulá soutěž v pojídání švestkových knedlíků.
Festival Vizovické Trnkobraní je jednou z největších hudebních událostí letní festivalové sezóny. Nadcházející ročník bude již 56. v jeho historii a přinese řadu novinek.
Festival se vrací zpět k původní filozofii slavností trnek a zábavy pro celou rodinu. Nabídne nejen známá jména české hudby, ale i regionální kapely či folklórní soubory a doprovodný program s důrazem na místní tradice a gastronomii. Díky úzké spolupráci s městem, místními spolky i firmami ožijí doprovodnými akcemi celé Vizovice. A ani letos nebude chybět světově proslulá soutěž v pojídání trnkových knedlíků.
Do pořádání Trnkobraní se aktivně zapojí také město Vizovice. Pro zájemce chystá poznávací okružní jízdy po Vizovicích s návštěvou zajímavých míst, průvod městem s představením folklórního souboru Vizovjánek, komentované prohlídky, řemeslný jarmark nebo prodej a ukázku výroby tradičního vizovického pečiva.
Právě díky spolupráci s městskými organizacemi Vizovice ožijí už dva dny před festivalem: ve středu 20. srpna se uskuteční koncert Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby a ve čtvrtek 21. srpna ožije nádvoří státního zámku divadelním představením pod širým nebem.
Samotné Vizovické Trnkobraní začne v pátek 22. srpna. První den bude pod heslem „Tož vitajte u nás!“, zahrají skupiny O5 a Radeček, MIG 21 a kapely Horizont a Kosovci.
Sobota 23. srpna s podtitulem „Vizovice – hlavní město trnek!“ nabídne kapelu Děda Mládek Illegal Band, Kamila Střihavku, Michala Hrůzu nebo Queenie, špičkový tribute band skupiny Queen. K tomu i pestrý doprovodný program ve valašském duchu. Novou soutěž Vynes trnku do oblak, výuku valašského odzemku, kuchařskou show Vaříme z trnek nebo školu výroby frgálů a soutěž v jejich pojídání. Zájemci si budou moci prohlédnout vybraná místa v areálu likérky Rudolf Jelínek nebo se vydat historickým Trnkobusem na exkurzi po okolních ovocných sadech.
Na třetí den festivalu, neděli 24. srpna, kdy se uskuteční i legendární soutěž v pojídání trnkových (švestkových) knedlíků, budou mít návštěvníci volný vstup. Vstupné v tento den bude dobrovolné a půjde ve prospěch místních souborů, které se během dne také představí na pódiu. Vystoupí i Lucie Redlová s kapelou Garde a tečkou za Trnkobraním bude koncert populární vizovické kapely Fleret se zpěvačkou Zuzanou Šulákovou.
Trnkobraní ve Vizovicích založili vizovičtí nadšenci, aby oslavili nejvýznamnější plod tohoto regionu – švestku (valašsky trnku) a její tradiční a oblíbený produkt – pravou valašskou slivovici. Festival se koná v areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích nedaleko Zlína.Tradiční součástí je vedle hudebního a doprovodného programu také světově proslulá soutěž v pojídání švestkových knedlíků, vzbuzující zájem tuzemských i zahraničních médií.
Vizovické Trnkobraní je oblíbený kulturní festival konaný každoročně ve městě Vizovice ve Zlínském kraji. Jde o oslavu švestek – a zejména slavné slivovice, která se zde tradičně pálí. Festival ale nabízí mnohem víc: hudbu, gastronomii, soutěže a tradiční řemesla.
Název „Trnkobraní“ odkazuje na trnky (švestky), které jsou základem slivovice.
Koná se obvykle v srpnu v areálu Rudolf Jelínek – známé palírny slivovice.
Akce má dlouholetou tradici – první ročník se uskutečnil už v roce 1967.
Slivovice na každém kroku – degustace, koktejly, prodejní stánky.
Soutěž v pojídání švestkových knedlíků – legendární a zábavná atrakce.
Hudební program – vystupují nejznámější české a slovenské kapely a interpreti (např. Kabát, Lucie, No Name, Mig 21…).
Tradiční řemesla a folklor – ukázky řemesel, lidové tance, kroje.
Stánky s regionálními specialitami – jídlo, pití, suvenýry.
📍 Vizovice (Zlínský kraj) – areál Rudolf Jelínek
📅 Obvykle poslední víkend v srpnu
🎫 Vstupné – různě dle dne a programu, často i možnost celofestivalové permanentky
Jedinečná kombinace gastronomie, hudby a folkloru
Skvělá atmosféra a přátelské prostředí
Možnost poznat tradiční výrobu slivovice a ochutnat švestkové produkty
Akce vhodná pro všechny generace – od milovníků hudby po rodiny s dětmi
Strom tradičně nazdobený velikonočními kraslicemi.
Velikonoční atmosféru pomůže v Hranicích navodit již tradiční Kraslicovník, tedy strom plný kraslic zdobených různorodými technikami. Ty poskytují organizátorům místní školky, školy, ale i široká veřejnost. Nemalým zdrojem kraslic jsou také každoroční výtvarné dílny v muzeu na Staré radnici.
Ve městě bude zároveň k vidění i další výzdoba: obří kraslice, budkovník, pomlázkomat a více.
Zažijte velikonoční atmosféru v Hranicích s Kraslicovníkem, stromem plným kraslic zdobených lidmi z místní komunity a výtvarných dílen.
Masarykovo náměstí
753 01 Hranice
Na Slováckém dvoře v Ostrožské Nové Vsi se mimo jiné možete sa těšit na plno folklorních souborů, hromadu cimbálek, opečeme špekáčky a aj ti malučcí si u nás najdů parádní program, restaurace bude otevřená.
Akce začíná ve 13 hodin.
Ve velikonočně vyzdobených chaloupkách v Rymicích budou probíhat prohlídky zaměřené nejen pro rodiče s dětmi. Návštěvníci uvidí ukázky výroby kraslic a budou se moci zúčastnit také tvořivých dílniček.
Prohlídky budou probíhat v sobotu 12. dubna 2025.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/velikonoce-v-muzeu-v-prirode-rymice
Josefská výstava vín Strážnice
Strážnice
22. 3. 2025
Litoměřický hrozen
Litoměřice
22. 3. 2025
Košt vín
Hovorany
22. 3. 2025
42. výstava vín Přibice
Přibice
22. 3. 2025
Bojanovská výstava vín
Dolní Bojanovice
22. 3. 2025
Dálková degustace moravských červených
Praha
22. 3. 2025
U příležitosti Světového dne vody uspořádá Povodí Moravy 22. března 2025 den otevřených dveří na přehradách Bystřička, Koryčany a Brno. Zájemci mohou nahlédnout do vnitřních prostor přehrad.
Letošní novinkou je možnost prohlídky rybochovného zařízení s líhní a prodej pstruhů odchovaných přímo v areálu pod vodní nádrží Koryčany.
Návštěva kulturní památky a současně jedné z nejstarších nádrží v České republice, hrdinný příběh hrázného Šikuly na brněnské vodní nádrži i unikátní návštěva na vodárenské nádrži, kam běžně platí zákaz vstupu. To všechno nabídne den otevřených dveří na vodních nádržích Bystřička, Brno a Koryčany.
Tato tři vodní díla představí Povodí Moravy veřejnosti 22. března v rámci oslav Světového dne vody. Prohlídky s průvodcem budou probíhat od 9 do 14 hod průběžně, tzn. jednotliví průvodci budou provádět zájemce po skupinkách o maximálním možném počtu.
V rámci Světového dne vody si připomínáme význam vody pro život na této planetě. Světový den vody byl poprvé vyhlášen valným shromážděním OSN v roce 1992, a to na základě alarmujících závěrů Mezinárodní konference o vodě a životním prostředí v Dublinu téhož roku. Tento den připadá na 22. března. Proto i Povodí Moravy zpřístupňuje významná vodní díla veřejnosti, aby si mohla uvědomit, že vodní zdroje jsou omezené, nenahraditelné, vyžadují zvýšenou ochranu a všichni s nimi musíme účelně hospodařit.
Program dne otevřených dveří:
Vodní nádrž Bystřička
Sraz zájemců o prohlídku bude na nádvoří u domku hrázného (správní budova vodního díla Bystřička). Parkování je možné na parkovištích nad bývalým hotelem Klenov a pod přehradou. Prohlídka vodního díla Bystřička bude zaměřena na rekonstruovaný bezpečnostní přeliv, boční věžový objekt, hráz a modernizovanou strojovnu pod hrází, včetně injekční štoly v hrázi.
Vodní nádrž Koryčany
Parkovat je možné pod hrází před příjezdem do areálu Povodí Moravy. Sraz zájemců o prohlídku bude na parkovišti u prodejny ryb. Prohlídka se zaměří na hráz a revizní štolu vodního díla a letos poprvé bude zpřístupněn také rybochovný areál s líhní. V prodejně ryb pak bude možné zakoupit si čerstvého pstruha duhového odchovaného přímo ve zdejším areálu.
Vodní nádrž Brno
Sraz je na pravém břehu pod hrází u strojovny (směrem od přístaviště). Účastníci se seznámí s historií a technickým řešením vodního díla a navštíví místa, která jsou jinak pro veřejnost nepřístupná (strojovna spodní výpusti a revizní štola).
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/akce/den-otevrenych-dveri-na-vodni-elektrarne-na-brnens
Strana 1 z 2