V okolí Buchlovic se nachází několik zaniklých míst a historických lokalit, které svědčí o bohaté minulosti této oblasti. Zde jsou některé z nich:
1. Zaniklá dolní tvrz v Buchlovicích Nejstarší písemná zmínka o Buchlovicích pochází z roku 1207 a vztahuje se k dnes již zaniklé dolní tvrzi. Tato tvrz hrála významnou roli v rané historii obce, avšak postupem času zanikla a její přesná lokalizace není dnes známá.
2. Tvrz Horní Hrádek V blízkosti Velehradu, nedaleko Buchlovic, se nacházela tvrz známá jako Horní Hrádek. Dodnes se z ní dochovalo valové opevnění. Lokalita byla zkoumána v roce 1940, kdy byl potvrzen její středověký původ. Přesný význam a funkce této tvrze však stále čekají na další archeologický průzkum.
3. Tvrz Osvětimany V obci Osvětimany, ležící jihozápadně od Buchlovic, stála středověká tvrz. Tato tvrz vznikla pravděpodobně na počátku 15. století a byla obývána až do roku 1517, kdy je již uváděna jako pustá. Zbytky této tvrze, včetně sklepů a částí zdiva, jsou dodnes patrné v místní zástavbě.
4. Hrad Vřesovice Severozápadně od Buchlovic, poblíž obce Vřesovice, se nachází pozůstatky hradu, jehož jméno není přesně známo. Tento hrad mohl být spojen se zaniklou vsí Ranšperk, která zanikla v roce 1461. Dodnes jsou zde patrné terénní relikty naznačující polohu a rozsah tohoto středověkého sídla.
Tyto zaniklé lokality nabízejí fascinující pohled do minulosti regionu a jsou zajímavými cíli pro milovníky historie a archeologie.
V oblasti Chřibů se nacházela osada zvaná Nový Dvůr, která v minulosti zanikla. Tato osada byla původně panským dvorem a ovčínem. Postupem času se z ní stala panská myslivna. Dnes na jejím místě nalezneme pouze lesní porosty, které připomínají její někdejší existenci.
Je důležité nezaměňovat tuto osadu s jinými místy stejného názvu, například s Novým Dvorem u Bochova v Karlovarském kraji, který rovněž zanikl po druhé světové válce.
Historie zaniklých osad, jako byl Nový Dvůr v Chřibech, nám připomíná proměnlivost osídlení a hospodářských aktivit v průběhu staletí.
Nový Dvůr byla osada v pohoří Chřiby, která v minulosti zanikla. Původně sloužila jako panský dvůr a ovčín, později byla přeměněna na myslivnu. Dnes na jejím místě nalezneme pouze lesní porosty, které připomínají její někdejší existenci.
Je důležité nezaměňovat tuto osadu s jinými místy stejného názvu, například s Novým Dvorem u Kvasic. Tento dvůr byl jedním z poplužních dvorů kvasického panství, založený v 17. století Janem z Rottalu. Proslul chovem ušlechtilých plemen ovcí Merino–Negretti, známých pro svou jemnou vlnu. V roce 1924 byl prodán šesti hospodářům ze sousední Nové Dědiny.
Historie zaniklých osad, jako byl Nový Dvůr v Chřibech, nám připomíná proměnlivost osídlení a hospodářských aktivit v průběhu staletí.
V obci Buchlovice se v minulosti nacházely dva větrné mlýny, které postavil v roce 1789 Šebestián Malý na kopci východně od Buchlovic, přibližně 1 km od obce, na rozhraní katastrů Buchlovic, Břestku a Tupes. Tyto mlýny sloužily místním obyvatelům více než sto let a dodávaly kraji zvláštní romantický ráz. V průběhu let měnily mlýny několikrát majitele, avšak dnes již na tomto místě nestojí.
Přestože v Buchlovicích již větrné mlýny nenajdeme, v okolí se nachází několik dochovaných mlýnů, které stojí za návštěvu.
je významná archeologická lokalita nacházející se v pohoří Chřiby, nedaleko obce Buchlovice. Toto výšinné sídliště, známé také jako hradiště, bylo osídleno v různých obdobích pravěku a středověku.
Hradisko Chlum sloužilo jako opevněné sídliště, poskytující ochranu a strategickou výhodu díky své vyvýšené poloze. Archeologické nálezy z této lokality zahrnují keramiku, kovové artefakty a zbytky opevnění, které svědčí o dlouhodobém osídlení a významu tohoto místa v minulosti.
Dnes je Hradisko Chlum oblíbeným cílem turistů a milovníků historie. Návštěvníci mohou prozkoumat terénní pozůstatky opevnění a užít si výhledy na okolní krajinu Chřibů. Lokalita je přístupná po značených turistických trasách vedoucích z Buchlovic a okolních obcí.
Pro více informací o historii a archeologických výzkumech Hradiska Chlum můžete navštívit Encyklopedii Keltů.