Buchlovice, malebné městečko ve Zlínském kraji, se mohou pyšnit bohatou historií a řadou významných osobností, které zde žily nebo působily. Zde je přehled některých z nich:
Bedřich Všemír Berchtold z Uherčic (1781–1876)
Šlechtic, lékař, botanik a cestovatel. Významně přispěl k rozvoji botaniky a medicíny. Jeho život a dílo jsou úzce spjaty s Buchlovicemi.
Leopold I. Berchtold (1759–1809)
Šlechtic, lékař, cestovatel a filantrop. Proslul svými dobročinnými aktivitami a cestovatelskými výpravami.
Zikmund Berchtold z Uherčic (1834–1900)
Šlechtic a politik. Působil jako říšský a zemský poslanec, zasloužil se o rozvoj regionu.
Jiří Hanák (1938–2020)
Novinář, signatář Charty 77 a nositel Ceny Ferdinanda Peroutky. Jeho novinářská kariéra a občanská angažovanost zanechaly hlubokou stopu v české žurnalistice.
Jiří Štokman (1920–1981)
Voják a příslušník výsadku Clay. Jeho hrdinství během druhé světové války je dodnes připomínáno.
Karel Žádník (1847–1923)
Malíř známý svými díly zachycujícími slovácký folklór a krajinu. Jeho tvorba je ceněna pro autentické zobrazení regionální kultury.
Arnošt Hrabal (1886–1969)
Kněz, grafik, malíř a ilustrátor. Působil jako kněz v Buchlovicích a svým uměním obohatil kulturní dědictví města.
Anežka Huťková (1894–1990)
Lidová básnířka a sběratelka lidové slovesnosti. Je autorkou "Buchlovské vánoční mše", která se dodnes hraje.
Leopold Dohnal (1861–1904)
Sochař, autor převážně náboženských a mytických soch, včetně mariánského sloupu na náměstí v Buchlovicích.
Alois Kučík (1882–1956)
Bibliofil, spisovatel a vydavatel. Je známý jako vydavatel Bezručových spisů a autor rukopisných dějin obce Buchlovice.
Olga Kolovratová (1906–1983)
Malířka a grafička, jejíž díla obohatila českou výtvarnou scénu.
František David (1913–2013)
Významný sochař a medailér, autor mnoha československých mincí a medailí.
Karel Votruba (1883–1938)
Jeden z předních organizátorů moravského vinařství a odborný spisovatel.
Alois Kalvoda (1875–1934)
Významný český krajinář, který často působil na Slovácku a v Buchlovicích vytvořil soubor 17 obrazů hradu Buchlova.
František Konečný (1908–1996)
Malíř krajiny Chřibů, Ostrožska a Buchlova.
Ctibor Tovačovský z Cimburka (asi 1438–1494)
Nejvyšší moravský hejtman, spisovatel, politik a významný právník. Byl zástavním pánem hradu Buchlova v letech 1484–1494.
Tito jednotlivci svým působením a dílem významně přispěli k bohaté historii a kulturnímu dědictví Buchlovic.
🏰 Jan Dětřich Petřvaldský (1657–1734)
📚 František Josef Petřvaldský (1716–1775)
🎨 Bohumír Lindauer (1839–1926)
🎶 Antonín Dvořák
📖 Josef Dobiáš (1888–1972)
Buchlovice, malebné městečko ležící v podhůří Chřibů, se mohou pyšnit historií sahající hluboko do středověku. Každá éra zde zanechala své nesmazatelné stopy, ať už v podobě monumentálních staveb, významných osobností, či lidových pověstí, které dodnes fascinují nejen místní, ale i návštěvníky.
Buchlovice úzce souvisejí se svým dominantním symbolem – hradem Buchlovem. Tento mohutný středověký hrad, založený ve 13. století jako pevnost na ochranu obchodních cest, se postupně vyvinul v centrum panství, jež formovalo celou oblast. Hradní páni, od Benešoviců přes Šternberky až po Berchtoldy, nebyli jen správci krajiny, ale i svědky mnoha důležitých historických událostí.
Ve stínu hradu vyrostla samotná obec, která se postupně rozrůstala. Kromě řemeslníků a obchodníků zde sídlili sedláci, kteří obdělávali úrodné půdy okolí, a mniši, kteří v oblasti šířili vzdělanost i duchovní hodnoty.
Vrcholný význam získaly Buchlovice v 17. a 18. století, kdy zdejší panství vlastnila rodina Petřvaldských. Ti si nechali na úpatí Chřibů vystavět barokní zámek Buchlovice – perlu moravské aristokracie, která svou architekturou i nádhernými zahradami konkuruje předním evropským sídlům.
Zámek nebyl jen luxusním sídlem, ale i místem diplomatických setkání a kulturního rozkvětu. V jeho zdobených sálech se konaly významné společenské události, od hudebních večerů až po strategická jednání, která ovlivňovala dění v celé habsburské monarchii.
Buchlovice a jejich okolí jsou protkány tajuplnými legendami, které se předávají z generace na generaci. Vypráví se o bílé paní procházející hradem, o pokladu ukrytém v hlubokých sklepeních či o osudovém prokletí jedné ze šlechtických rodin.
Jednou z nejznámějších pověstí je legenda o černé knize hradu Buchlova – mystickém rukopisu, který měl obsahovat zakázaná tajemství a jehož vlastnictví údajně přinášelo neštěstí.
Historie města je spjatá i s významnými osobnostmi, které zde žily nebo tvořily. Jedním z nejvýraznějších rodáků byl například historik a archeolog Jindřich Wankel, který se zasloužil o objevy v oblasti pravěkého osídlení Moravy.
V novější historii se Buchlovice staly kulturním a turistickým centrem regionu. Každoročně zde probíhají folklorní festivaly, slavnosti vína, a Fašank – tradiční masopustní průvod s maskami a hudbou, který přitahuje návštěvníky z celé republiky.
Dnešní Buchlovice jsou nejen živým památníkem minulosti, ale i moderním městem, které si zachovává svou jedinečnou atmosféru. Návštěvníci zde mohou procházet historickými uličkami, obdivovat architektonické skvosty, ochutnávat tradiční moravskou kuchyni v místních restauracích nebo se vydat na procházky do nádherné přírody Chřibů.
Ať už se jedná o milovníky historie, kultury či přírody, Buchlovice nabízejí něco pro každého. Je to místo, kde se minulost snoubí se současností, a kde každá ulice, každá budova a každý kámen mají svůj příběh.
💫 Navštivte Buchlovice a staňte se součástí jejich neuvěřitelného historického dědictví!