Každý rok kolem 21. června se v přírodě něco mění. Dny dosáhnou svého zenitu, noc se na okamžik stáhne do stínu a světlo slaví svůj triumf. Letní slunovrat – ten nejdelší den v roce – není jen astronomický jev. Je to okamžik, který si naši předkové připomínali s hlubokou úctou a oslavou života. A právě na Moravě, v krajině pod Velehradem, ožívají tyto pradávné tradice znovu.

Kde se minulost setkává s přítomností

V srdci Slovácka, jen kousek od duchovního centra Velehradu, leží Archeoskanzen Modrá

 – rekonstruované slovanské sídliště z doby Velké Moravy. Dřevěné chatrče, palisáda, stříšky z rákosí a plameny ohňů vytvářejí dokonalou kulisu pro oslavu starých svátků. Právě tady se 21. června 2025 uskuteční „Noc slunce a ohně“ – slavnost letního slunovratu, inspirovaná dávnou moudrostí našich předků.

Nečekejte moderní festival s reflektory a scénou. Tady se tančí kolem ohňů, zpívá za doprovodu bubnů, pije medovina a poslouchají se příběhy, které voní hlínou a dýmem. Tady se slaví tak, jak se slavilo před tisícem let.


Oheň, řemesla a rituály

Slavnost začíná už v odpoledních hodinách. Do areálu proudí rodiny s dětmi, milovníci historie i ti, kdo hledají něco víc – duchovní zážitek, návrat k přirozenosti, přímý dotek tradice.

Ve skanzenu se rozprostřou stánky řemeslníků: kováři, bylinkářky, tkadleny, řezbáři. Děti si mohou zkusit výrobu hliněných nádob, ražbu mincí nebo pletení slaměných ozdob. Celým prostorem se line vůně pečeného chleba, dřeva a čerstvých bylin.

Večer přichází to hlavní – rituální zapálení svatojánského ohně. Oheň tu není jen symbol tepla a světla, ale očištění, obnovy a spojení s vyššími silami. Lidé se drží za ruce, zpívají staré písně, skáčou přes plameny, posílají do nebe svá přání.


Letní slunovrat: zázrak přírody i ducha

Slunovrat je víc než folklor. Je to připomínka rovnováhy – mezi světlem a tmou, mezi člověkem a přírodou, mezi tím, co bylo, a tím, co přichází. Ve starých kulturách byl tento okamžik vnímán jako brána. Brána, kterou lze vstoupit do jiného světa – světa duchů, předků, intuice a snů.

Keltové mu říkali Alban Hefin, Slované ho spojovali s Kupadlem, později přetaveným do svátku svatého Jana Křtitele. Všechny tyto tradice se v Modré spojují do jednoho živého organismu – kde oheň, voda, země a vzduch tvoří jednotu.


Slunovrat i druhý den: Slavnost sv. Jana

Pokud se rozhodnete v Modré přespat (ubytování v okolí je dostupné), nenechte si ujít nedělní slavnost sv. Jana, která se koná 22. června 2025 v areálu Živá voda Modrá. Zde se spojí duchovní a přírodní rozměr – tradiční kosení, zpěv u kostelíku sv. Jana Křtitele a ranní pohled do vodní hladiny, která odráží nový začátek. Ticho, klid a vděčnost. Tak končí nejdelší den roku.


Prakticky:

  • Kdy: Sobota 21. června 2025 – Noc slunce a ohně
    Neděle 22. června 2025 – Slavnost sv. Jana

  • Kde: Archeoskanzen Modrá u Velehradu

  • Web: www.archeoskanzen.cz

  • Vstupné: Ceny budou upřesněny na webu; minulé roky cca 150 Kč dospělí, 80 Kč děti

  • Doporučení: Vezměte si deku, svíčku, vlastní hrníček a otevřenou mysl


Proč jet?

Protože letní slunovrat se slaví jednou za rok – ale může zůstat s vámi celý život. V srdci, ve vzpomínkách, v malých každodenních rituálech. V Modré oheň nevyhasne – jen přejde do jiného světa.