Slunovraty – okamžiky, kdy slunce dosahuje svého vrcholu nebo nejnižšího bodu na obloze – byly od pradávna vnímány jako posvátné body v čase. Letní i zimní slunovrat měly zvláštní význam pro keltské kmeny, které žily i na území dnešní Moravy. Proč se právě tyto dny staly středem rituálů, obřadů a oslav? A jak se jejich odkaz zachoval dodnes?
Keltský kalendář a význam slunovratu
Keltové byli výborní pozorovatelé přírody. Jejich kalendář se řídil nejen slunečními cykly, ale také pohyby měsíce a změnami v krajině. Slunovraty – letní (okolo 21. června) a zimní (okolo 21. prosince) – představovaly klíčové momenty. Letní slunovrat, známý jako Alban Hefin, byl oslavou plného světla, zralosti přírody a životní energie. Naopak zimní slunovrat (Alban Arthan) symbolizoval zrození nového světla a naději.
Posvátná místa a Morava
Na území Moravy existuje mnoho míst, která jsou s keltským osídlením spojována – ať už jde o oppida (opevněná hradiště), nebo místa s energetickým nábojem. Mezi známá patří například:
-
Staré Hradisko u Prostějova – jedno z nejvýznamnějších keltských oppid na Moravě.
-
Býčí skála v Moravském krasu – místo rituálních pohřbů a kultovních obětí.
-
Chřiby a okolí Buchlova – oblast s hustým osídlením už v pravěku, s mnoha skalními útvary, které mohly sloužit jako astronomické orientační body.
Oslavy, které přežily věky
Mnoho zvyků spojených se slunovratem přetrvalo do dnešních dob – jen v jiných podobách. Pálení ohňů, skákání přes plameny, hledání kouzelné kapradiny nebo zpěv a tanec při východu slunce – to vše má kořeny v dávných časech. V některých moravských obcích se tradice obnovují, často propojené s lidovými slavnostmi nebo festivaly zaměřenými na přírodní spiritualitu.
Návrat k přírodním cyklům
Zájem o keltské tradice a slunovratové oslavy se v posledních letech vrací. Lidé hledají spojení s přírodou, klid v rytmu Země a inspiraci v dávných rituálech. Slunovrat není jen astronomickým jevem – je to příležitost zpomalit, naslouchat a znovu se spojit s tím, co je hluboké a pravdivé.
Tip na výlet: Vydejte se o slunovratu na jedno z energetických míst Moravy – třeba k Buchlovu, na vrch Hostýn nebo ke skále Kazatelna v Chřibech. Sledujte východ nebo západ slunce – a možná ucítíte něco víc než jen světlo.