👤 Významné osobnosti spojené s Buchlovicemi

Buchlovice nejsou jen malebným městečkem s bohatou historií a krásnou přírodou, ale také místem, které se zapsalo do života a díla mnoha výjimečných osobností. Někteří se zde narodili, jiní sem přijížděli na návštěvy, studijní cesty či kulturní pobyty. Představujeme vám výběr těch nejvýznamnějších osobností, které utvářely duch Buchlovic.


🏰 Jan Dětřich z Petřvaldu (1657–1734)

Šlechtic a zakladatel zámku Buchlovice

Jan Dětřich byl příslušníkem rodu Petřvaldských z Petřvaldu, významné moravské šlechty. Jako vlastník panství Buchlov se rozhodl v roce 1707 vybudovat nové sídlo – zámek Buchlovice. Tento čin nebyl pouze praktickým řešením nepohodlí středověkého hradu Buchlov, ale i výrazem kulturního vkusu a vlivu.
Inspiraci čerpal z italské venkovské architektury, kterou poznal na svých cestách, a zámek se stal jedním z nejkrásnějších barokních sídel na Moravě. Jan Dětřich tak výrazně ovlivnil podobu kraje i jeho kulturní význam.


📚 František Josef Petřvaldský (1716–1775)

Mecenáš a podporovatel umění

Potomek rodu Petřvaldských, který přebral panství ve druhé polovině 18. století. Byl to člověk vzdělaný, obdivovatel barokního umění, mecenáš sochařů, hudebníků a architektů.
Za jeho působení byl zámek dále upravován a zvelebován, rozšířen byl i zámecký park. František Josef měl rovněž zásluhu na podpoře duchovního života v regionu – přispěl na opravy kostelů, škol a uměleckých památek.


🎨 Bohumír Lindauer (1839–1926)

Malíř světového jména, rodák z Buchlovic

Narodil se v Buchlovicích, ale proslavil se až na druhé straně zeměkoule – na Novém Zélandu.
Po emigraci z Rakouska-Uherska přijal jméno Gottfried Lindauer a začal portrétovat původní obyvatele Nového Zélandu – Maory. Jeho realistické malby dodnes patří k nejcennějším součástem novozélandské kulturní identity.
Je považován za jednoho z nejvýznamnějších portrétistů své doby a jeho dílo je vystavováno v Auckland Art Gallery a dalších světových galeriích.


🎶 Antonín Dvořák (1841–1904)

Hudební génius, host na zámku Buchlovice

Slavný skladatel Antonín Dvořák, autor Novosvětské symfonie, několikrát navštívil zámek Buchlovice jako host tehdejších šlechticů.
Pobyt v Buchlovicích byl pro něj příležitostí k odpočinku, ale i inspirací – zdejší kraj, příroda i folklor se odrážejí v některých jeho dílech.
Dvořák patřil k významným osobnostem kulturního života, který se kolem zámku v 19. století odehrával.


📖 Josef Dobiáš (1888–1972)

Historik a archeolog Buchlovska

Josef Dobiáš byl významný český historik a archeolog, který se dlouhodobě věnoval výzkumu dějin Buchlovic a širšího okolí.
Zaměřoval se především na středověké osídlení, hradní architekturu a církevní dějiny. Díky jeho práci známe podrobnosti o správě buchlovského panství, o šlechtických rodech a místních památkách.
Byl autorem řady odborných publikací a přednášek, které dodnes slouží jako cenný zdroj informací pro historiky i návštěvníky.


Další osobnosti spojené s Buchlovicemi (stručně)

  • Eleonora z Petřvaldu – manželka Jana Dětřicha, pro kterou byl zámek Buchlovice stavěn.

  • Rod Berchtoldů – pozdější vlastníci zámku, významní diplomaté a podporovatelé přírody (Leopold Berchtold byl rakousko-uherský ministr zahraničí).

  • Ludmila Berchtoldová – poslední šlechtična žijící na zámku, před jeho znárodněním v roce 1945.


📝 Závěr

Buchlovice nejsou jen malebnou obcí – jsou také místem setkávání výjimečných osobností, jejichž činy a díla ovlivnily nejen místní kraj, ale i svět. Od mecenášů barokní éry přes umělce, vědce i náhodné návštěvníky až po slavné rodáky – duch Buchlovic stále žije v jejich stopách.