Ledové víno – způsob výroby, který v Česku téměř neexistuje
V dnešní době, kdy vinařství zažívá vlnu návratu k tradicím i experimentům, existují postupy, které jsou tak vzácné a náročné, že je zvládne jen málokdo. Jedním z nich je výroba pravého ledového vína – ice wine (německy Eiswein). Přestože se s pojmem „ledové víno“ občas setkáme i u nás, originální metoda, jak se dělá třeba v Kanadě nebo Německu, je v České republice takřka nedosažitelná.
Co je ledové víno?
Ledové víno je přirozeně sladké víno, které vzniká z hroznů sklizených a lisovaných ve zmrzlém stavu. Aby mohla být šťáva lisována, musí teplota klesnout alespoň na -7 °C (v Kanadě dokonce až na -8 °C). V této teplotě zůstane voda v bobulích ve formě ledu, zatímco zbylá koncentrovaná šťáva plná cukru, kyselin a aromat se vylisuje.
Výsledkem je silně aromatické, sladké víno s bohatým tělem, živou kyselinou a velmi dlouhou dochutí. Není to dezertní víno ve smyslu, že by bylo těžké – naopak, bývá elegantní a osvěžující.
Jak se ledové víno vyrábí
-
Nechat hrozny viset až do zimy:
Po běžné sezóně sklizně se některé hrozny záměrně nechají na vinici. V průběhu podzimu ztrácejí vodu a koncentrují cukr. -
Čekání na mráz:
Vinaři bedlivě sledují počasí. Jakmile teplota klesne pod požadovanou hranici, často v noci nebo brzy ráno, vyrazí s týmem sklízet. -
Ruční sběr:
Bobule musejí být sbírány rychle, aby během sklizně a lisování nerozmrzly. Vše se dělá ručně. -
Lisování za mrazu:
Zmrzlé hrozny se okamžitě lisují. Výnos je extrémně malý – z 10 kg hroznů může být jen 1 litr vína. -
Dlouhá fermentace a zrání:
Díky vysokému obsahu cukru trvá kvašení i několik měsíců. Výsledné víno je pak často uloženo do nerezových tanků nebo dřevěných sudů na další zrání.
Proč se v Česku téměř nevyrábí
Ačkoliv je možné v našich podmínkách technologicky napodobit ledové víno (např. mrazírenským zamražením hroznů), tradiční metoda je extrémně riziková a náročná:
-
Klimatické podmínky:
V posledních desetiletích bývají zimy v Česku mírnější a kratší. Málokdy přijde dostatečně silný a trvalý mráz v době, kdy hrozny ještě visí na vinici. -
Riziko ztrát:
Hrozny mohou napadnout plíseň, sežrat je ptáci nebo zvěř, nebo je zničí nepříznivé počasí. Vinař tak riskuje celou část úrody. -
Nízký výnos a vysoké náklady:
Produkce je minimální a cena vysoká. Vinaři často raději využijí hrozny na jiné typy vín.
Kde ledové víno skutečně žije
Nejznámější a nejkvalitnější ledová vína pocházejí z:
-
Kanady (Niagara, Ontario) – zdejší klima je ideální a ledová vína jsou národní chloubou.
-
Německa (Rheingau, Mosel, Pfalz) – kolébka původního Eisweinu, kde se výroba stále drží tradičního přístupu.
Závěr
Ledové víno je víc než jen nápoj – je to důkaz trpělivosti, odvahy a vinařského umění. Jeho výroba se řídí rytmem přírody, nikoliv technologií. Možná právě proto je tak vzácné, a možná právě proto si zaslouží naši pozornost – i když se s ním u nás setkáme jen výjimečně.