Když lahvinka obletí planetu

Víno je po tisíciletí spojeno s oslavami, kulturou a uměním. Ale co se stane, když se víno vydá tam, kam se většina nápojů nikdy nedostane – do vesmíru? Právě to se rozhodla zjistit skupina francouzských vědců a vinařů, kteří vyslali 12 lahví vína na palubu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Nešlo o extravagantní gesto, ale o seriózní vědecký experiment, který přinesl překvapivé poznatky.


Mise: Bordeaux mezi hvězdami

V roce 2019 zahájila společnost Space Cargo Unlimited neobvyklý projekt: poslat do vesmíru víno z prestižního regionu Bordeaux a sledovat, jak na něj působí prostředí s mikrogravitací, radiací a úplně jinými podmínkami než na Zemi.

Do vesmíru bylo vysláno:

  • 12 lahví vína Château Pétrus 2000 – jedné z nejdražších značek na světě

  • 320 vinicových výhonků révy vinné, aby se sledoval jejich růst a reakce na vesmírné podmínky

Lahve zůstaly na ISS 14 měsíců, obíhající Zemi rychlostí 28 000 km/h.


Co se děje s vínem ve vesmíru?

Vědci chtěli zjistit, jak se víno změní:

  • Chuťově – změní se profil vína, jeho třísloviny, vůně?

  • Chemicky – dojde k degradaci některých látek? Nebo se vytvoří nové sloučeniny?

  • Z hlediska stárnutí – zrychlí se proces zrání nebo zpomalí?

Po návratu na Zemi bylo víno podrobeno slepé degustaci zkušenými sommeliéry. Ti se shodli, že víno, které strávilo více než rok na oběžné dráze, se výrazně lišilo od toho, které zůstalo na Zemi. Bylo prý jemnější, zaoblenější, s jinou strukturou – někteří jej dokonce označili za „vyspělejší“.

Laboratorní testy pak potvrdily změny v polyfenolech a aromatických sloučeninách – tedy látkách, které utvářejí chuť a vůni vína.


Nejdráže cestující víno historie

Jedna z lahví vesmírného Château Pétrus byla v roce 2021 vydražena za astronomickou částku – přes 1 milion dolarů. Ačkoli šlo částečně o marketingový tah, víno se tak stalo symbolem propojení tradice a inovace, země a vesmíru.


Vesmírné vinařství budoucnosti?

Experiment měl ale hlubší význam než jen zajímavost pro milovníky vína. Vědci zvažují, zda by bylo možné v budoucnosti pěstovat révu a vyrábět víno i mimo Zemi – například na Měsíci nebo Marsu. Výhonky révy, které přežily pobyt ve vesmíru, ukázaly zvýšenou odolnost vůči stresu – což může pomoci i při pěstování na Zemi, kde se mění klima a přibývá extrémních podmínek.


Závěr: Víno bez hranic

Příběh vesmírného vína ukazuje, že i tradiční nápoje mohou mít inovativní a odvážnou budoucnost. Co začalo jako experiment, otevřelo otázky o zemědělství ve vesmíru, vlivu gravitace na biologické procesy – a také o tom, co všechno jsme ochotni udělat pro chuť dobrého vína.

Až si příště otevřete láhev Bordeaux, vzpomeňte si, že někde tam nad námi – možná právě teď – obíhá další sklenka.


Chceš ten článek připravit i jako tisknutelný PDF nebo formátovaný pro web (např. s nadpisy H2, odstavci, kurzívou apod.)?