Na první pohled obyčejný kamenný kříž, jakých jsou na Slovácku desítky. Přesto se Kříž u lípy mezi Tupesy a Boršicemi stal něčím víc – památkou, která i po více než sto letech připomíná dávné poutníky, zbožné sedláky i někdejší cesty, které mizí z map, ale ne z paměti.


📍 Kde se kříž nachází?

Kříž stojí na rozhraní katastrů obcí Tupesy, Boršice a Buchlovice, u bývalé polní cesty spojující právě Tupesy s Boršicemi. Jeho přesná poloha se nachází u solitérní lípy, která byla tradičně vysazována jako strom ochrany, víry a odpočinku. Místo je dnes přístupné pěšky nebo na kole, ideální pro krátkou procházku s duchovním přesahem.


🕊️ Historie památky

Kříž zde byl vztyčen v roce 1879, a to Antonínem Vávrou, tehdejším občanem Tupes. Sloužil nejen jako místo rozjímání, ale také jako orientační bod na důležité spojnici mezi obcemi. Tato cesta měla v té době daleko větší význam než dnes.

Je důležité zmínit, že Tupesy až do roku 1911 spadaly pod farnost Boršice, a místní obyvatelé tak docházeli na bohoslužby právě po této cestě. Kříž se tedy stal nejen duchovní oporou, ale i místem zastavení poutníků a modlitby na cestě.


🌳 Kříž u lípy – symbol spojení přírody a víry

Umístění kříže vedle osamělé lípy není náhodné. V lidové tradici byla lípa považována za strom ochrany a často se vysazovala u studánek, kapliček či právě křížů. Lípa zde představuje živý organismus, zatímco kříž je připomínkou věčnosti a ukotvení v hodnotách.

Spolu tvoří místo klidu, kam se mnozí dodnes vrací pro chvíli ticha, k modlitbě nebo jen proto, aby se zastavili v krajině, která mluví.


✝️ Památky v okolí

Kříž u lípy není v Tupesech jediný. Obec je bohatá na drobné sakrální památky, které odrážejí silnou víru a zbožnost zdejších obyvatel:

Boží muka v místní části„od Boršic“
Nově zrekonstruovaný dvouramenný kříž s nápisem na kameni : SUPREMAE MA IEST HONET GLOSS TRIADIS HOC MONVMEN TVM ERECTUM PROCV E: D.M.F. EX C. WELLE ANO 1677.V překladu: Nejvyššímu majestátu ctihodné a slavné nejsvětější Trojice postaven tento památník péčí E: D.M.F. z konventu velehradského roku 1677Nejstarší nemovitá památka dochovaná na území obce Tupesy. Barokní Boží muka je provedena z hrubozrnného křemičitého pískovce. Podle nápisu datován do r. 1677. Vrchol je tesán ve tvaru kříže bez korpusu Krista, střední část je zdobena nejstarším vyobrazením znaku obce Tupesy, tj. hroznem a vinařským nožem.

Kříž pod kaštany – za obcí směrem na Velehrad pod kaštany
Byl postaven v roce 1847 na konci vesnice při silnici na Velehrad. Lze říci, že tento kříž patří k nejvýznamnějším v obci, protože se v těchto místech konávalo poslední rozloučení se zesnulými občany, kteří byli převážení na hřbitov na Velehrad. Podle kronikáře obce se poslední rozloučení konalo v roce 1971.

Kříž v části obce Cihelna – u odbočky k podniku smaltovna
Postaven nákladem občanů v roce 1911. Byl postaven na konci tehdejší zástavby.

Kříž – v polní tratí Padělky – nad hřištěm
V roce 1926 byl nákladem manželů Marie a Konráda Králíkových postaven kříž s výraznými novogotickými prvky v polní trati Padělky.Byl postaven na hranici velkého pozemku, na paměť koupě tohoto pozemku manželi Králíkovi. O pozemek mělo zájem více uchazečů, ale nový majitelé ostatní přeplatili.Dnes je poblíž kříže na místě vyhlídkového bodu s krásným rozhledem na panorama Chřibů umístěno posezení. Vedle kříže vede zpevněná cyklotrasa Tupesy–Velehrad – Zlechov. Z cyklotrasy je nádherný výhled na panorama Chřibů i Bílých Karpat.

Kříž v polní trati Rákoš –(na„rákošní cestě“, která vede do lesa zvaného Rákos)
Kříž nechali postavit rodiče pana Jana Vávry z domu č.p. 39 v roce 1894, po jeho smrti.Mládenec Jan Vávra – jako jediný mužský pokračovatel  významného selského rodu – zemřel mlád na cukrovku, jako svobodný. Kříž zde stojí na jeho památku „Ke cti a chvále Boží“ dodnes.Pozemky tohoto movitého selského rodu rodiče pana Vávry věnovali z části obci.

Kříž„U krátkého potůčku“ – tzv.„Zelený kříž“
Kříž nechali na rozcestí cest do Břestku a na Chabaně postavit manželé Antonín a Aloisie Tománkovy v roce 1929. Podle pamětníků byl kříž postaven jako poděkování pana Tománka za šťastný návrat z ruského zajetí během I. světové války. Pan Tománek byl jedním z posledních, kteří se z této války vrátili domů.Stavbu kříže, která nebyla jistě levná ani v tehdejší době, realizovali ačkoliv měli 10 dětí.

Kříž v polní trati Kaménky
Kříž byl postaven na paměť tragické události, která se stala v roce 1941. Tehdy pan Josef Tománek z usedlosti č.p.4 svážel obilí a právě v těchto místech, kde cesta vedla hlubokým úvozem byl stržen pod kola plně naloženého vozu a zahynul. Kříž nechali postavit v roce 1942 pozůstalí a občané Tupes. Ještě po mnoho dalších let bylo v ústním podání předáváno, že k neštěstí došlo v neděli v den pracovního klidu, kdy si hospodář i dobytek užívali po celo-týdenní práci zaslouženého a potřebného klidu. Datum události dodnes dosvědčuje nápis na kříži.

Kříž u kaple
Dle datace byl postaven v r. 1851. Původně stál uprostřed obce před dřevěnou zvonicí – v místě dnešního památníku obětem II. světové války. Byl postaven pravděpodobně nákladem tupeských hrnčířů a je někdy nazýván „hrnčířský“ kříž.Na místě dřevěné zvonice byla v letech 1854-1857 postavena kaple „Navštívení P.Marie“ a kříž byl při výstavbě památníku padlých přemístěn ke kapli.

Kříž v místní části Souhrady– předzahrádka u Maňásků
Kříž v Souhradech byl v době svého vzniku – v roce 1847 – zvláště významný tím, že stál při frekventované polní cestě za okrajem obce, kterou projížděly všechny povozy a kolem kterého procházeli téměř všichni občané, kteří šli pracovat do polí, či vinohradů.Místo pro stavbu věnoval pan Josef Pleva (dům číslo popisné 143) a byl postaven nákladme občanů.V roce 1847, kdy byl tento kříž vystavěn, stál na konci obce. Dnes je obklopen cestami a rodinnými domky. V době jeho vzniku byl obklopen poli, vinohrady a sady.Tvář krajiny se výrazně mění, ale tento a další kříže zde stojí z vděčnosti svých dárců a jako připomínka víry našich předků, díky které zde dnes stojíme i my.

Památník návštěvy Jana Pavla II.

Jan Pavel II. vstoupil na půdu obce Tupesy 22.4.1990 po přistání vrtulníku na hřiště v Tupesích. Odtud pokračoval na Velehrad .Dne 30.5.2021 byl pobliž místa přistání vedle cyklostezky Jana Pavla II. vztyčen památník této události. Autor díla: akad. sochař Otmar Oliva, Petr Novák. Stavbu památníku zaštítila Obec Tupesy. Většina prostředků na jeho úhradu byla věnována z darů a sbírek.

Pomník obětem II. sv. války – u kaple 1946
Pomník obětem II války věnovali v roce 1946 občané Tupes z iniciativy tehdejší organizace Čsl- strany lidové.Pomník připomíná oběť deseti Tupeckých občanů, kteří během války padli, nebo byli popraveni.

Pomník obětem I. sv. války – u školy
Postaven nákladem občanů a mládeže obce v roce 1920.Občané Tupes bojovali zejména na ruské a italské frontě, řada z nich také jako legionáři.V I. světové válce bojovalo 244 vojáků z Tupes. Padlo 33 tupeských občanů.

Socha Sv. Jana Nepomuckého – u mostu přes potok
Socha sv. Jana Nepomuckého v podživotní velikosti.Socha je osazena na kamenném podstavci krytém profilovanou římsou. Architektura podstavce je opracována sekáním, na přední straně je patrný letopočet 1735. Vlastní socha světce je znázorněna jako postava stojící v kontrapostu, třímající v rukou kříž s korpusem Krista, oděná almucí, rochetou a klerikou, s biretem na hlavě. Postava stojí na čtvercové základové desce. Původně byla kolem hlavy umístěna kovová (s největší pravděpodobností pozlacená) svatozář s pěti hvězdami. Povrch sochy je opatřen polychromní úpravou.Vznik sochy bezpochyby souvisí s rozšířením úcty k tomuto světci v době barokní. Sochy a úcta k tomuto světci v mnoha zemích Evropy připomínají někdejší soustátí Svaté říše římské dodnes.


🚶 Tip na výlet

Navštívit Kříž u lípy je ideální spojit s krátkým výletem z Tupes:

  • pěšky nebo na kole po staré cestě směrem na Boršice,

  • nebo po cyklotrase Tupesy – Velehrad – Modrá – Salaš.

Po cestě můžete navštívit Muzeum tupeské keramiky, Mlýn Tupesy, nebo ochutnat víno u místních vinařů.


✨ Poselství kamene a kořenů

Kříž, ač malý, je velkým svědkem minulosti. Je to připomínka doby, kdy se chodilo pěšky a modlitba nebyla formou, ale přirozenou součástí života. Je to bod v krajině, kde se můžete zastavit – a možná najít něco, co v ruchu současného světa uniká.

Návštěva takových míst nepatří do kategorie „atrakcí“, ale prožitků. A takový prožitek si odnesete i od kříže mezi Tupesy a Boršicemi – v tichu mezi lípou, kamenem a širým krajem.


Více o památkách v Tupesech najdete  na regionálním webu www.buchlovjaci.cz.

U lípy Tupesy